Dlaczego sny?

Śnienie, jak niewiele rzeczy w naszym świecie, jest doświadczeniem niezwykle demokratycznym. Śnimy wszyscy niezależnie od wieku, pochodzenia, przekonań, narodowości, statusu społecznego czy tożsamości płciowej i seksualnej. Śnili królowie, faraonowie, szamanki, rolniczki, robotnicy i niemowlęta. Prawdopodobnie śni wiele zwierząt innych niż ludzie w tym psy, koty czy ośmiornice. Sam sen jest doświadczeniem wspólnym ptakom, ssakom czy organizmom jednokomórkowym. 

Nie jest więc zaskakujące, że głębszego znaczenia, przekazu od bogów, wskazówek życiowych czy ważnych informacji w procesie psychoterapii w na różne sposoby poszukiwano w snach od zarania ludzkości. Śniąc możemy poznawać siebie. Sny i ich rozumienie pozwala nam kontaktować się z wewnętrznym źródłem życia i mocy. Sny bywają głęboko poruszające, zadziwiające i wstrząsające pobudzając silne nieraz uczucia i na długo zapadając w pamięć. 

Warto więc skorzystać z całego tego bogactwa, które ze sobą niosą. A do tego potrzeba by nauczyć się rozumieć ich komunikaty i – niejako – wejść z nimi w dialog. 

Wierzę, że to Ty jesteś najlepszą_ym specjalistą_ką od siebie. Znasz siebie i swój wewnętrzny świat psychiczny lepiej niż ktokolwiek. Jednocześnie mogę zaoferować Ci wsparcie w Twoim odkrywaniu siebie poprzez sny. 

Czy to dla Ciebie?

Konsultacje marzeń sennych są prawdopodobnie dobrym wyborem właśnie dla Ciebie jeśli:

 1. Jesteś ciekaw_a co dany sen oznacza, jaki niesie ze sobą sens?

Ciekawość jest dobrym powodem, by zacząć przygodę ze snami. Sny bywają intrygujące, czasem dziwaczne i w różny sposób pobudzające. To dobry impuls tego, by zacząć je badać. Zaczynamy wtedy z podejściem, które może mieć małe dziecko eksplorujące nowy, nieznany świat.

 1. Odczuwasz potrzebę lepszego rozumienia siebie i bycia wysłuchaną_ym;

Osoby, które korzystają z grup pracy ze snami czy konsultacji marzeń sennych często mają skłonność do szczególnego zaciekawienia się swoim wnętrzem. Możesz być jedną z takich osób. Możesz też w danym momencie odczuwać potrzebę zrozumienia samej_ego siebie. Praca ze snami wzmacnia mięsień kreatywności i wyobraźni, przydatny w wielu aspektach Twojego życia.

 1. Zastanawiasz się w jaki sposób sen, który Cię zaintrygował może być wskazówką czy inspiracją do zmian w Twoim życiu;

Sny mogą mieć znaczenie przełomowe w życiu. Często niosą ze sobą dużą energię, którą możesz ukierunkować na świadome wprowadzenie w swoim życiu zmian. W trakcie konsultacji możemy wspólnie zastanowić się jak tę energię – w znaczący i twórczy sposób – wykorzystać.

 1. Z różnych powodów wolisz pracę indywidualną, 1 na 1, niż w grupie;

Każda forma pracy ze snem: i w grupie, i w indywidualnym kontakcie, ma wartość. Jest wiele wspólnych elementów obu tych form (skojarzenia związane z symboliką czy zwracanie uwagi na emocje towarzyszące snom), są również różnice. Pracując nad snem w ramach konsultacji nie otrzymasz informacji zwrotnych od całej grupy. Z drugiej strony, cała moja uwaga będzie skupiona na Tobie i Twoim śnie. Jeśli z różnych powodów preferujesz pracę indywidualną niż w grupie wybór konsultacji będzie dla Ciebie dobrą opcją.

 1. Czujesz, że sny są ważne i mają jakiś sens, ale zdarza Ci się wątpić, czy czasem nie mamy do czynienia z przypadkowym tańcem zmęczonych neuronów;

Z moich doświadczeń w pracy ze snami wynika, że z tej formy wsparcia i rozwoju korzystają – uczestnicząc na przykład w grupach – zarówno osoby z bogatym doświadczeniem w różnych sposobach pracy ze snami, jak i całkowicie „nowe”. Zainteresowanie snami może iść w parze z głęboką wiarą w ich, niejako magiczne, znaczenia, ale może również wiązać się ze sporą dozą sceptycyzmu. Na konsultacje zapraszam Cię bez względu na Twoją „wiarę” w sny. Sama w swojej pracy czerpię z różnych podejść – głównie jungowskiego i Gestalt, inspiruję się ujęciami snu z różnych kultur a także współczesnymi badaniami nad snem i neuronauką. 

 1. Chcesz spróbować podejścia do snów na ścieżce niejako równoległej do psychoterapii

Bardzo ważna informacja: konsultacje marzeń sennych nie są psychoterapią i nie mogą zastąpić profesjonalnej pomocy terapeutycznej, jeśli takiej potrzebujesz. Mogą być natomiast uzupełnieniem pracy psychoterapeutycznej. Zdecydowanie rekomenduję łączenie pracy ze snami w ramach konsultacji z jakąś formą terapii, szczególnie jeśli jesteś obecnie w kryzysie, a w niektórych przypadkach skorzystanie z konsultacji dopiero po rozpoczęciu terapii. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy konsultacja marzeń sennych jest dla Ciebie dobrym wyborem w tym momencie – zachęcam do kontaktu i rozmowy na ten temat.

Jak to wygląda? 

W trakcie konsultacji będziemy miały/mieli okazję przyjrzeć się jednemu z Twoich snów, bądź kilku snom, jeśli będzie taka potrzeba. To wspólne przyglądanie się przypomina nieco czytanie poezji czy innego tekstu literackiego – nie ma gotowych odpowiedzi i poprawnych interpretacji. Nie będziemy starali się udowodnić żadnej tezy, nie usłyszysz ode mnie, że Twój sen oznacza to, czy tamto. 

To, co będziemy robić przypomina bardziej krążenie wokół tematu i poszerzanie widzenia samego snu o nowe znaczenia. Będziemy więc dzielić się naszymi skojarzeniami, emocjami, obrazami związanymi z samym snem. Będę zadawać Ci pytania, które mogą być pomocne w tej podróż odkrywania w śnie nowych znaczeń i czerpania z jego mądrości.

Konsultacje nie są psychoterapią. W trakcie naszego spotkania będziemy koncentrować się na samym śnie i to on będzie w centrum naszego zainteresowania. Twoja osobista historia może być kontekstem dla snu, ale nie musi się ona pojawić, nie będziemy też tych osobistych wątków z Twojego życia pogłębiać.

Przed konsultacją:

 • Zapisz swój sen – na kartce lub w zeszycie. Pisz w I osobie i w czasie teraźniejszym, tak, jakbyś śnił_a w tej chwili. Zapisanie snu jest pierwszym etapem pracy z nim. Staraj się odtworzyć zdarzenia, obrazy i inne elementy snu jak najwierniej.
 • Zapisz również jakie emocje towarzyszyły Ci w trakcie samego snu i po przebudzeniu. Co czujesz teraz, zapisując sen?
 • Zapisz swoje luźne skojarzenia ze snem. 
 • Powyższe czynności mogą być dla Ciebie pomocne w pracy ze snem, ale jeśli którejś z nich/żadnej z nich nie uczynisz też będzie ok :).

W trakcie konsultacji:

 • Na początek krótko przedstawię cel i przebieg samej konsultacji oraz kontrakt (przede wszystkim zasada dobrowolności Twojej aktywności na konsultacji i tajemnica zawodowa, która mnie obowiązuje);
 • Opowiesz swój sen lub go przeczytasz;
 • Dopytam Cię o Twoje emocje i inne ważne szczegóły. Będę też zadawać Ci pytania, które mogą być pomocne w zrozumieniu sensu i znaczenia snu;
 • Podzielę się swoimi wrażeniami, skojarzeniami i odczuciami związanymi ze snem. Będziemy wspólnie w rozmowie krążyć wokół tematów snu, które uznamy za istotne;
 • Na zakończenie porozmawiamy o tym jakie znaczenie ma sen dla Ciebie teraz i co dalej możesz z nim zrobić;

O mnie 

Nazywam się Ann Alex Gierlińska (ona/jej, on/jego). Jestem dr filozofii, trenerem rekomendowanym przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, facylitatorką Praktyki Ponownego Połączenia Joanny Macy rekomendowaną przez międzynarodową organizację Work That Reconnects Network. Ukończyłem Szkołę Treningu Grupowego w podejściu Gestalt. Współtworzę Akademię Jungowską, w której prowadzę grupy pracy ze snami. Jestem pomysłodawczynią i inicjatorką Akademii Głębokiej Ekologii – kursu dla osób aktywistycznych.

W pracy ze snami czerpię z myśli Junga, z podejścia Gestalt, z różnorodnych ujęć filozoficznych i neuronauki. Spotkanie z osobą śniącą jest dla mnie nieustającą podróżą w nieznane. Sny, mity i baśnie stają się punktem wyjścia do odkrywania nowych obszarów psychicznych i nieustającej zmiany. 

Interesuję się głęboką ekologią, społecznie zaangażowanym buddyzmem, psychologią głębi, teorią queer oraz ekofeminizmem. 

Kwestie organizacyjne

Konsultacja trwa 60 minut i odbywa się za pośrednictwem Zooma. Link i instrukcję wejścia do pokoju otrzymasz ode mnie mailem po umówieniu się na konsultację. W przypadku pytań czy problemów technicznych jestem dostępna i służę pomocą.

Zasadniczo umawiasz się na pojedynczą sesję konsultacji, ale jeśli od razu wiesz, że potrzebujesz umówić się na kilka sesji możemy umówić się od razu na kilka. Możesz też umówić się na kolejną konsultację pod koniec sesji lub w kontaktując się ze mną w dowolnym momencie po pierwszej sesji. 

Koszt pojedynczej konsultacji to 150 zł płatne na konto podane po umówieniu się na konkretny termin.

Kontakt:

Na konsultacje możesz umówić się pisząc na adres: anna.agata.gierlinska@gmail.com 

Lub dzwoniąc: 506 450 378.