Każda chwila, życie takie jakim jest – jedyny nauczyciel.

Pieśń buddyzmu zen

Życie takie, jakie jest, to właśnie sam nurt.

Barry Magid

 

 O warsztacie:

Życie – samo życie, ze swym bogactwem marzeń, pragnień, emocji, instynktów, z wielką mocą nieświadomości – przypomina nurt rzeki. Przyglądanie się swojemu życiu psychicznemu ma wiele wspólnego z uważną obserwacją przyrody, ze wszystkimi jej procesami. W każdym przypadku liczy się otwarta postawa, ciekawość i uważna obserwacja.

Zapraszam Cię na warsztat Z nurtem życia, w trakcie którego będziemy uczyć się uważnej obserwacji i ćwiczyć postawę ciekawości i otwartości.

Naszym nauczycielem będzie samo życie – przyroda mazurskich lasów i jezior oraz nasze wewnętrzne życie psychiczne. Będziemy uczyć się procesu: tego, który zachodzi w przyrodzie, w nas samych i między nami.

Zapraszając Cię do wspólnej przygody pragnę dzielić się własnymi odkryciami i doświadczeniem. Warsztat Z nurtem życia ma różnorodne korzenie. Jednym z  nich jest psychologia głębi C.G. Junga. Czerpię zarówno z literatury, jak i  z doświadczenia, które zdobyłam prowadząc warsztaty Akademii Jungowskiej. Nieustającym źródłem inspiracji jest dla mnie również dzika przyroda oraz wszystko, to czego nauczyłam się z głębokiej ekologii i z pedagogiki dzikiej przyrody. A czego się nauczyłam? Choć brzmi to banalnie, są to sprawy fundamentalne: jak patrzeć, żeby widzieć; jak słuchać, żeby słyszeć; jak być w przyrodzie z samą sobą.

 Co to konkretnie znaczy:

W trakcie warsztatu będziemy w dużej mierze w terenie, ucząc się i doświadczając poprzez różne formy pracy – pracę indywidualną, w parach czy w grupie.

 • Zobaczysz w jakim miejscu w swoim życiu teraz jesteś;
 • Spędzisz wiele godzin w terenie: w lesie, na łące, nad rzeką;
 • Doświadczysz przyrody różnymi zmysłami;
 • Będziesz uczyć się uważności w medytacji, poszukiwać i doświadczać czym jest flow;
 • Przyjrzysz się emocjom, których doświadczasz, myślom i doznaniom z ciała;
 • Zintegrujesz swoje doświadczenia w trakcie warsztatu poprzez różne formy artystyczne i plastyczne;
 • Będziesz mogła/mógł wspólnie gotować, siedzieć przy ogniu, rozmawiać i bawić się;

Trzy filary:

Nasza praca w trakcie warsztatu opierać się będzie na trzech filarach: zakorzenianie się, podążanie, integrowanie.

Zakorzenianie – w samej sobie/samym sobie, w miejscu, w którym jestem, w Naturze, w grupie i relacjach z innymi;

Podążanie – za własnym procesem, przyglądanie się swojemu wnętrzu; podążanie za procesem przyrody i procesem grupy – wspólnoty, którą tworzymy przez czas warsztatu;

Integrowanie – tego, co świadome z nieświadomym, emocji i refleksji, integrowanie się z innymi i z Naturą;

 

Ten warsztat jest dla Ciebie jeśli:

 • Potrzebujesz bliskiego, zmysłowego kontaktu z przyrodą;
 • Chcesz spędzić wakacyjny czas z dala od miasta i spotkać się offline z innymi;
 • Potrzebujesz odpocząć, zregenerować siły i odnaleźć spokój;
 • Kontakt z Naturą jest dla Ciebie ważny (nawet, jeśli na co dzień nie masz na to czasu);
 • Jesteś w procesie zmian i chcesz zobaczyć dokąd zmierzasz;
 • Na co dzień nie masz na to czasu, a chcesz przyjrzeć w jakim miejscu w swoim życiu jesteś;
 • Pragniesz zaczerpnąć inspiracji i sięgnąć do swoich kreatywnych mocy;

Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym, co może dać Ci podążanie za nurtem życia i kontakt z dziką przyrodą zachęcam do lektury tekstów: Wędrówki z nurtem życiaWejść w życie całą sobąPatrząc wewnętrznym okiemIm ciemniej tym jaśniej.

Czas:

Warsztat trwa 5 dni, rozpoczynamy obiadem pierwszego dnia o godz. 15.00, zakończymy ostatniego dnia obiadem o godz. 13.00. Codziennie pracować będziemy w blokach przedpołudniowym, popołudniowym i wieczornym.  Termin zostanie podany niebawem.

Miejsce:

Dom Rozwoju w Polu, wieś Gajrowskie koło Giżycka na Mazurach. Wieś Gajrowskie ma 17 domostw. Do sklepu 3 km. Mało tu samochodów, maszyn, zgiełku. Dookoła lasy wciąż naturalnej, dzikiej Puszczy Boreckiej. Obok domu na naszej ziemi znajduje się największe w okolicy wzniesienie – Góra, która ma swoja moc.

Dom Rozwoju w Polu – Dom jest wykonany w ekologicznej technologii, ze słomy drewna i gliny.  To co w nim najważniejsze, to niezwykle przytulna, ciepła atmosfera i energia jaka w nim panuje, dzięki naturalnym materiałom, z których został zrobiony. W chłodniejsze wieczory piec daje ciepło prawdziwego ognia. Dom ma wszystkie niezbędne „luksusy” jak łazienki, prysznice, toalety, ciepłą wodę bieżącą, kuchnię na gaz itp. Ma też piec z żeliwną blachą i studnię. Noclegi w pokojach 3-4 osobowych. Pełny opis ośrodka znajdziesz tutaj.

Prowadząca:

Anna Gierlińska –  Inspiracją jest dla mnie dzika przyroda i wielu wrażliwych ludzi, których spotkałam na swojej drodze, a szczególną miłością są rzeki. Gdy siedzę nad rzeką widzę nieuchronność i niezmienność jej nurtu, będącego czystą zmiennością. Rzeka jest wielkim symbolem przepływu energii i emocji, biegu samego życia. Od ponad roku prowadzę bloga Z nurtem życia, a teraz nadszedł czas, by swoimi doświadczeniami dzielić się nie tylko poprzez teksty, ale też zapraszając do wspólnego przyglądania się nurtowi życia.

Pozostałe informacje:

Wyżywienie: posiłki przygotowujemy wspólnie z zakupionych wcześniej produktów. W miarę możliwości korzystać będziemy z regionalnych produktów od lokalnych rolników. Opieramy się przede wszystkim na produktach roślinnych (dieta wegetariańska lub wegańska).  Jest możliwość dostosowania diety do specjalnych potrzeb (alergie pokarmowe, dieta bezglutenowa).

Jeśli zainteresowała Cię ta propozycja – napisz. Dostaniesz informacje o terminie i szczegółach gdy tylko rozpocznie się rekrutacja.

 Interesuję się!

 

   * Pole wymagane. 

  ** Pole wymagane. Prosimy o Twój nr tel. tylko i wyłącznie do kontaktu w sprawie warsztatu.