Henri Rousseau, The Snake Charmer

Sen to ukryte wrota do najgłębszych zakamarków duszy […]. Każda świadomość izoluje, ale w snach stajemy się podobni do tego bardziej uniwersalnego, prawdziwszego, bardziej wiecznego człowieka […], który wciąż jest cały, a całość jest w nim, nieodróżnialna od Natury i pozbawiona wszelkiego egoizmu.

C.G. Jung

 

 

 

Czy miewasz sny, w których przyroda gra kluczową rolę? Inspirujące, intrygujące, poruszające Twoje najwrażliwsze emocjonalne struny? Masz poczucie, że coś Cię wzywa, by stanąć w obronie Ziemi, ale nie masz pojęcia jak to wezwanie rozumieć i co robić?  Zapraszam Cię na warsztat, na którym będziesz mieć okazję poszukać odpowiedzi – ucząc się od samej przyrody i czerpiąc z mądrości snów.

Wraz z Oświeceniem i rozwojem nauki utraciliśmy pierwotne rozumienie i czucie Natury, utraciliśmy ten pierwotny kontakt z przyrodą. Tak na przykład burzy i grzmotów nie postrzegamy już jako gniewu bogów. Wiemy jak działa przyroda. Powrót do tego nieskażonego oddzieleniem stanu umysłu nie jest możliwy.

Jednak w pewnych okolicznościach bycie w Naturze wywołuje w nas tak samo silne emocje jak u początków historii naszego gatunku. Wiele i wielu z nas przeżyło, przebywając w przyrodzie, głębokie emocje – zazwyczaj splecionych ze sobą uczuć: podziwu i trwogi.

I choć dziś nie komunikujemy się już z przyrodą tak, jak w robili to ludzie w rdzennych społecznościach i w tradycjach plemiennych i w ten sposób straciliśmy olbrzymi potencjał własnego rozwoju duchowego, to wciąż mamy dostęp do takiego widzenia natury poprzez symbole zawarte w snach.

Sny niejednokrotnie przybliżają nas do tego stanu pierwotnej jedności z przyrodą. Wyciągnięcie na światło dzienne sennej rzeczywistości pozwala nam czerpać z mądrości Natury i odnowić utracony potencjał wielkiej psychicznej energii, którą niesie poprzez symbole senne nieświadomość.

Opowiadanie snów o Naturze i wspólne przyglądanie się im daje nam szansę ponownego nawiązania głębokiej relacji z przyrodą i w ten sposób uzdrowienie nas samych. Zwrócenie się do mądrości nieświadomości i usłyszenie jej głosu pomaga nam oswoić trudne emocje, z którymi mierzymy się w czasach globalnego kryzysu ekologicznego. W tych trudnych czasach zwrócenie się do naszego pierwotnego widzenia przyrody może być wskazówką, co mamy czynić. Znalezienie rozwiązań na globalne wyzwania jest bowiem zadaniem tak trudnym, że w pojedynkę, korzystając jedynie z wiedzy, nie sposób mu podołać. Potrzebujemy nowej wizji, która wyrasta ponad nasze małe „ja”.

Dla kogo?

 • Wierzysz, że kontakt z przyrodą ma uzdrawiającą moc;

 • Masz intrygujące, poruszające sny, w których Natura, Ziemia odgrywają kluczową rolę;

 • Chcesz poprzez przyglądanie się tym snom i przez kontakt z Naturą odkrywać siebie;

 • Chcesz spożytkować energię i emocje płynące ze snów, by zmienić coś w sobie i w świecie;

To znaczy, że ten warsztat jest dla Ciebie!

 

Tematyka warsztatu:

W trakcie warsztatu będziemy powracać do tego pierwotnego kontaktu z Naturą w trzech wymiarach:

 • Poprzez pracę ze snami dotyczącym Matki Ziemi kontaktu z przyrodą;
 • Poprzez pogłębianie więzi z Naturą w bezpośrednim, zmysłowym kontakcie z przyrodą i różnego rodzaju procesy w terenie;
 • Poprzez budowanie relacji z grupie, wspólnotę i wzajemne wsparcie;

 

Cop będziemy robić?

 • Zasiądziemy w kręgu by dzielić się naszymi opowieściami, snami i emocjami, zobaczymy samych siebie i siebie nawzajem w tej bezpiecznej przestrzeni kręgu;

 • Będziemy pracować ze snami na forum grupy i w pracy indywidualnej lub w parach;

 • Wyjdziemy na łąkę, do lasu lub nad jezioro by ćwiczyć uważność w przyrodzie i budować naszą więź z Naturą przez medytacje i różne rytuały;

 • Będziemy pogłębiać nasz kontakt z przyrodą i nieświadomością – czerpiąc z nich – poprzez różne formy artystyczne (np. land art lub rysunek);

 • Spędzimy czas w przyrodzie oddając się wakacyjnemu wyciszeniu, będziemy zwiedzać okolice, siedzieć wieczorami przy ogniu, rozmawiać i muzykować.

Czas:

17 – 21 lipca 2019;

Warsztat trwa 4 dni. Rozpoczynamy pierwszego dnia o godz. 17.00, zakończymy ostatniego dnia obiadem o godz. 13.00.

Plan dnia:
*w środę – rozpoczynamy ok 18.00 Kręgiem zapoznawczym (można przyjechać wcześniej), potem kolacja, a wieczorem: ognisko, wyjście do lasu lub rozmowy dowolne – w zależności od pogody i wspólnej decyzji grupy;
* czwartek – soboty:
8.30 – medytacja dla chętnych
9.00 – śniadanie
10.00 – 14.00 – zajęcia w sali lub na łące blisko domu
14.00 – 16.00 – obiad
16.00 – 19.00 lub 20.00 – wspólnie, całą grupą podejmujemy decyzję co robimy. Możemy mieć dalszą ćwiczeniową część pracy ze snami, być w przyrodzie w formie spacerów uważności i medytacji lub wspólnie plażować;
ok.19.00-20.00 kolacja i aktywności wieczorne (ognisko, wyjście do lasu, medytacje, muzykowanie – w zależności od wspólnej decyzji grupy).
*niedziela:
8.30 – medytacja dla chętnych
9.00 – śniadanie
10.00 – 13.00 – zajęcia
13.00 – 14.00 – obiad i wyjazd do domów;

Poszczególne godziny mogą ulec zmianie, jeśli tak zadecydujemy wspólnie, jako grupa.

Miejsce:

 

Warsztat odbędzie się w Ośrodku Źródło w Łękawicy koło Wadowic. Ośrodek znajduje się w Beskidzie Makowskim w pobliżu góry Kurczyna. W bezpośredniej okolicy domu jest las i łąka, nieco dalej średniowieczne grodzisko, jaskinia oraz dolina rzeki Skawy, obecnie jezioro Mucharskie. W pobliżu domu znajduje się oczko wodne oraz miejsce na ogień.

Do dyspozycji wyposażona kuchnia, jadalnia na 15 osób, salon z kominkiem, pokój do medytacji (zendo), dwie sypialnie (zbiorowe), dwie łazienki oraz ubikacja. Spanie na materacu z własnym śpiworem w wieloosobowych salach (dla bardziej wymagających są dwie dwuosobowe kanapy).

 

Prowadząca:

Anna Gierlińska –  doktor filozofii, trenerka, edukatorka i publicystka. Od trzech lat jako połowa Akademii Jungowskiej prowadzę m.in. grupy pracy ze snami. Ukończyłam Szkołę Treningu Grupowego i kurs Pedagogiki Dzikiej Przyrody, jestem certyfikowaną trenerką STOP. Inspiracją jest dla mnie dzika przyroda i wielu wrażliwych ludzi, których spotkałam na swojej drodze. Prowadzę bloga Z nurtem życia,  współprowadzę stronę ekopsychologia.edu.pl, na której przybliżamy myśl związaną z ekopsychologią i głęboką ekologią. 

 

Pozostałe informacje:

Wyżywienie: posiłki przygotowujemy wspólnie z zakupionych wcześniej produktów. Będziemy korzystać z regionalnych produktów od lokalnych rolników. Opieramy się na produktach roślinnych.  Jest możliwość dostosowania diety do specjalnych potrzeb (alergie pokarmowe, dieta bezglutenowa).

 

Koszt:

Warsztat w formule „płacisz ile chcesz” – to znaczy, że po zakończonym warsztacie decydujesz ile chcesz za niego zapłacić i płacisz po warsztacie.

Na miejscu ponosisz koszt noclegu i jedzenia.

Posiłki będziemy przygotowywać wspólnie z zakupionych wcześniej przez gospodarza Ośrodka produktów, na które wspólnie się zrzucimy. Składka na wyżywienie to 15 zł/dzień, a opłata za nocleg: 20 zł za noc – płatne na miejscu.

 Zapisuję się!

 

   

  Zapisując się wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych do celu rejestracji na warsztat, zgodnie z Polityką prywatności i plików cookies.

  * Pole wymagane. 

  ** Pole wymagane. Prosimy o Twój nr tel. tylko i wyłącznie do kontaktu w sprawie warsztatu.