Frida Kahlo, The love embrace of the universe The Earth.

Kiedy pracujemy nad uzdrawianiem Ziemi, Ziemia uzdrawia nas. Nie trzeba czekać. Gdy troszczymy się na tyle, by podjąć ryzyko, rozluźniamy uścisk ego i zaczynamy wracać do domu, do naszej prawdziwej natury.

Joanna Macy

Natura nie bez powodu kojarzona jest z kobiecością i macierzyństwem, a Ziemia od wieków w różnych kulturach i religiach przedstawiana jest jako matka. Ziemia obejmuje nas w karmiącym, serdecznym uścisku. Możemy powrócić w Jej objęcia, opuszczając klatkę kontrolującego ego, w której zakleszcza nas lęk. Dokonamy tego, jeśli tylko będziemy troszczyć się wystarczająco i mieć odwagę kochać mimo lęku.

Tymczasem w naszym codziennym doświadczeniu widać brak równowagi i niedocenienie jakości związanych z żeńskim pierwiastkiem, takich jak intuicja, bliskość dzikiej przyrody, równościowe, egalitarne podejście do relacji i aspekty związane z ciałem i emocjami. Warsztat jest zaproszeniem do odkrywania równowagi w tych obszarach.

Zapraszam na warsztat, w trakcie którego będziemy poszukiwać mądrości i uzdrawiającej mocy w Naturze i w sobie oraz z uwagą i troską przyglądać się kobiecemu aspektowi w nas samych. Sięgniemy do archetypu Wielkiej Matki obecnego w kulturze, zgłębimy nasze sny i wizualizacje, a przede wszystkim będziemy rosnąć w siłę poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą i Ziemią.

Zapraszając Cię do wspólnego odkrywania naszej więzi z naturą czerpię z różnych korzeni, między innymi: psychologii głębi, głębokiej ekologii i ekopsychologii. Warsztat jest inspirowany również książką Ciężarna dziewica. Proces psychologicznej przemiany oraz książkami działaczki ekologicznej i buddystki – Joanny Macy. Teksty Joanny Macy oraz recenzję jej książki można przeczytać na stronie dedykowanej ekopsychologii.

W trakcie warsztatu będziesz mogła/mógł:

  • Zatrzymać się w pędzie miejskiego życia i doświadczać uzdrawiającego kontaktu z Naturą;

  • Doświadczać wycofania się i skupienia na swoim wnętrzu, aby nabierać mocy do tego, by odnaleźć swoją drogę;

  • Doświadczać macierzyńskiej mocy Natury, poczucia obejmowania i bycia obejmowanym ze swymi trudnościami;

  • Poszukiwać silnej kobiecości – w macierzyńskości, w archetypach kobiecości – Wielkiej Matki, w sobie i w Matce Ziemi;

Tematyka warsztatu:

Warsztat swą tematyką obejmuje kwestie naszej więzi z Naturą i kobiecością w trzech wymiarach:

Archetypowym – poszukiwanie archetypowych obrazów w mitach, baśniach, podaniach różnych religii i kultur oraz w snach i wizualizacjach;

Indywidualnym – przyglądanie się swemu kobiecemu pierwiastkowi, swoim wyobrażeniom na temat kobiecości i macierzyńskości. Ponieważ warsztat kierowany jest zarówno do kobiet jak i do mężczyzn – oznacza to zarówno poszukiwanie odpowiedzi na pytania o własną kobiecość, odnajdywanie silnej kobiety w samej sobie, jak i poszukiwanie kobiecego pierwiastka animy w samym sobie;

Relacji z Naturą – doświadczanie fizycznego kontaktu z Ziemią i z przyrodą, obserwacja Natury, doświadczanie bycia częścią i jednością z przyrodą stanowią trzeci, ważny, dopełniający element warsztatu. Wymiar ten integruje dwa poprzednie. W kontakcie z przyrodą możemy uczyć się siebie, doświadczać ukojenia i mocy, znajdować odpowiedzi na swoje pytania. To Natura jest przewodnikiem i nauczycielką.

Czas:

Warsztat trwa 4 dni. Rozpoczynamy pierwszego dnia o godz. 17.00, zakończymy ostatniego dnia obiadem o godz. 14.00. Codziennie pracować będziemy w blokach przedpołudniowym, popołudniowym i wieczornym. Termin zostanie podany niebawem.

Miejsce:

Stacja Edukacji Ekologicznej Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot ; Bystra koło Bielska Białej, ul. Jasna 17; Pracownia od ponad dwóch dekad działa na rzecz zachowania dzikiej przyrody: naturalnych procesów Puszczy Białowieskiej czy dzikich drapieżników – wilka, rysia i niedźwiedzia. Prowadzi działalność ekologiczną w duchu głębokiej ekologii i jest wydawcą Miesięcznika Dzikie Życie, gdzie, między innymi o głębokiej ekologii, można przeczytać. Nocując w ośrodku w Bystrej wspieramy działania Pracowni.

Bystra, okolice Stacji Edukacji Ekologicznej Pracowni

W ośrodku są pokoje 3-4 osobowe, łazienki, duża kuchnia i sala warsztatowa z biblioteczką. Pełen opis i wskazówki dojazdowe znajdziesz tutaj.

Dużą część czasu spędzimy w terenie: w pobliskich lasach i na polanach w Beskidzie Śląskim i paśmie Klimczoka.

Prowadząca:

Anna Gierlińska –  Inspiracją jest dla mnie dzika przyroda i wielu wrażliwych ludzi, których spotkałam na swojej drodze. Od ponad roku prowadzę bloga Z nurtem życia, a od niedawna współprowadzę stronę ekopsychologia.edu.pl, na której przybliżamy myśl związaną z ekopsychologią i głęboką ekologią. 

Pozostałe informacje:

Wyżywienie: posiłki przygotowujemy wspólnie z zakupionych wcześniej produktów. W miarę możliwości korzystać będziemy z regionalnych produktów od lokalnych rolników. Opieramy się przede wszystkim na produktach roślinnych (dieta wegetariańska lub wegańska).  Jest możliwość dostosowania diety do specjalnych potrzeb (alergie pokarmowe, dieta bezglutenowa).

Jeśli zainteresowała Cię ta propozycja – napisz. Dostaniesz informacje o terminie i szczegółach gdy tylko rozpocznie się rekrutacja.

 Interesuję się!

    * Pole wymagane. 

    ** Pole wymagane. Prosimy o Twój nr tel. tylko i wyłącznie do kontaktu w sprawie warsztatu.